İzzet Keribar

  • Cankut BÜYÜKTOKSAVUL
  • Beyoğlu - İstanbul - TÜRKİYE

 

 

 

 

Yoğun işlerim ve ülkemiz gündeminde yaşanan olaylar herkes gibi benim de ara ara yaşam sevincimi yitirmeme neden oluyor. Üzülüyorum, isyan ediyorum ve düşünüyorum… 53 yaşında biri olarak neden ülkemiz hep kısır bir döngü içinde.. Neden aynı filmleri, aktörleri farklı olarak tekrardan seyrediyoruz?

Ve sonra diyorum ki ..Hepimizin bu boğucu gündemden çıkmaya, ara ara molalar vermeye , hayatımıza güzellikleri almaya ihtiyacı var..Hep demiyormuyum hayatı hayat yapan güzelliklerdir diye.

Ve için de bulunduğumuz sonbahar mevsimi ile birbiri ardına başlayan sergilerlerle ben de ufak molalar almaya başladım. Sizlerle de paylaşayım dedim.

18 Eylül- 11 Ekim 2015 tarihlerin de Galeri Işık’ta “Millennium” sergisiyle beni bir kez daha kendine aşık eden fotoğraflarıyla İzzet KERİBAR bugünkü yazımın konusu. Neden mi? 80 yaşına yaklaşmasına rağmen böylesine dinamik, enerjik bir sergi hazırlaması beni kendisine hayran bıraktı. Her daim yaşam sevinci olan ve ona tutkuyla bağlı olan insanlar benim hep örnek aldığım rol modelleri.

1936 doğumlu olan büyük usta, IFSAK onur üyesi.  Genç yaşlarından itibaren fotoğrafa ilgi duysa da 1980 ‘e kadar uzun bir ara vermiş, sonrasın da ise çalışmalarına hız vermiş. Bir çok başarılı fotoğrafçıdan da benzerlerini duyduğum mottosu işine nasıl tutkuyla bağlı olduğunun açık bir ifadesi.

“belki yaşamak için fotoğraf çekmiyorum, ama güzel fotoğraflar çekmek için yaşıyorum.

Son sergisinde Merih AKOĞUL’un kaleme aldığı yazıdan izninizle bir paragrafı paylaşmak isterim.

“İzzet KERİBAR’ın son çalışması “Millennium”, onun yeni bir fotoğraf gezegeninin çekim alanına girdiğini gösteriyor. Keribar, bu serisinde adeta fotoğraf geçmişinin bir özetini yapıyor. Daha önce çekmiş olduğu fotoğraflarını, bu kez tematik bir bütünlük içinde eşliyor. Oluşturduğu şablonlar üzerinden farklı bir fotoğraf okumasını izleyiciye öneriyor. Fotoğraflar bize bakıyor, hatta dikkatli bir bakışla kübik resimler gibi göz kırptığını da söyleyebiliriz”

Büyük Usta’ya saygılarımla,